Ha a közösségi médiáról beszélünk, az emberek első gondolata egy (vagy több) konkrét platform. A modern technika rendkívüli tempóban fejlődött, hiszen pár évtizeddel ezelőtt nem volt ennyi lehetőség azonnali kapcsolatteremtésre az emberek között, és sokan vannak, akiknek a mai napig nagyon nehéz lépést tartani ezekkel az újításokkal. Sokféle érvet és ellenérvet fel lehet hozni azzal kapcsolatban, hogy az internet, illetve a közösségi média mennyire van hatással az emberekre, és a társadalomra. Az igazság az, hogy drasztikus hatása van. Ez nem azt jelenti, hogy pozitív érv egyáltalán nem szól mellette, de számos szakértő szerint bátran kijelenthetjük, hogy sajnos még mindig több a negatív hatása.
Vannak előnyei?
Vizsgáljunk meg pár olyan gondolatomat, ami inkább a pozitív érvek közé sorolható. Ilyen például a tény, hogy azonnali visszajelzéseket kapunk az általunk megosztott tartalmakra, illetve mindenki rögtön kapcsolatba tud lépni egymással, a csoportok által könnyebb megosztani a gondolatainkat több emberrel egyszerre, illetve lehetőséget kapunk az általunk kedvelt terméket véleményezni, értékelni. Egy másik pozitívuma, hogy az emberek nem szeretnek unatkozni, és a közösségi platformok rendkívül jó unaloműzők, nem utolsó sorban nagyszerű eszközök a marketingre.
Miért rossz ez nekünk?
És most szeretnék rátérni a negatív érvekre, leírni néhány módszert, amikkel a média befolyásolni tud minket, illetve szeretném megosztani az erről alkotott véleményemet.
A közösségi média rendkívüli hatással van az egészségügyre, a politikára, és a gazdaságra is. Ez két ok miatt van így. Az egyik, hogy ha valaki azt látja, hogy a többiek is ugyanolyan véleményen vannak, mint ő, akkor az megerősíti őt, és úgy érzi nincs egyedül. A másik oka az az, hogy az emberek azon személyekre hallgatnak, akikkel szimpatizálnak, ezért van az, hogy ha egy sokak által közkedvelt személy megosztja a tapasztalatait az egészségüggyel kapcsolatban, vagy esetleg kinyilvánítja hogy milyen politikai nézetet vall, az hatalmas befolyással lesz a követőire. Hogyha pedig előtte más volt a véleménye az adott témáról, de látta, hogy az általa kedvelt személynek mi a nézőpontja, akkor az téves irányba fordíthatja az embert. Ez azért tud veszélyes lenni, mert nem a valós tényeken alapuló információk tudatában cselekednek az emberek, hanem a mások által alkotott észrevételek miatt, ami nem tény, hanem csak egy vélemény.
Kit érint ez leginkább?
A közösségi média a fiatal generációra van leginkább hatással. A mai világban már bárki bármit fel tehet az internetre, legyenek azok hamis információk, megszerkesztett videók, vagy retusált képek. Rengeteg tanulmány készült arról, hogy a tinédzserek körében egyre több a depressziós, önbizalomhiánnyal küszködő tinédzser, akik nem elégedettek magukkal, és ezáltal folyamatosan azt sulykolják magukba, hogy ők nem elég szépek, nem elég vékonyak, nincs elég pénzük, nem elég menők, és még órákig lehetne sorolni. Emiatt sokkal kevesebb az önértékelésük, és sajnos nagyon sok a szorongó, önbizalomhiányos fiatal. Éppen ezért alapvető kötelességünknek gondolom a fiatal generáció figyelmét felhívni ezekre a veszélyekre, illetve arra, hogy amit a közösségi médiában látnak, az nem a valóság, és nem szabad az interneten látottak alapján megítélni önmagukat.
Meg kell tanulnunk használni
A legfontosabb kérdés azonban az, hogy észrevesszük-e hogy befolyásol minket a média, és hogy hogyan. Fontos észben tartanunk a tényt, hogy ha mi magunk vagyunk a tartalomgyártók, akkor jelentős felelősséggel tartozunk azért, hogy mit osztunk meg az emberekkel. A mai modern társadalmunk hajlamos elfelejteni, hogy minél több mindent osztunk meg magunkról, annál kevésbé lesz magánéletünk, ami aztán több szempontból is konfliktusokat tud szülni. Ha mi csak fogyasztók/követők vagyunk, akkor pedig meg kell tanulnunk kiszűrni a hamis információkat, és nem szabad hagyni hogy a közösségi média bármilyen befolyásoltsággal legyen ránk.